Faydalı Bilgiler
Blog

KABIZLIK PROBLEMİ HAKKINDA

Kabızlık problemi oldukça sık görülen bir sindirim problemidir. Modern yaşamın getirdiği stres, hareketsizlik ve kötü beslenme gibi faktörler kabızlık oranında artışa yol açmaktadır. Kabızlık bir hastalık değildir; altta yatan başka bir durum ya da hastalığın sonucu olarak ortaya çıkar. Çoğu kişi tarafından fazla dillendirilmese de  kişinin hayat kalitesini düşürür. Tıbbi adı konstipasyon olan kabızlık, bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan, dışkının sertleşmesi durumudur. Dışkıdaki bu sertlik nedeniyle dışkılama güçleşmiştir. Besinlerin sindirim sisteminde normalden daha yavaş hareket etmesi, bağırsaklardan daha fazla sıvının emilmesine neden olur. Sonuç olarak, dışkı kuru ve sert bir hale gelir.

Kabızlık (Konstipasyon) her yaş grubunda ve cinsiyette ortaya çıkabilen bir durumdur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık olarak meydana gelir.

Burada önemli olan bu sorunu geçici olarak çözmek değil, sürekli olarak sindirim sistemimizi düzenli ve sağlıklı hale getirmektir. Bu yüzden günlük çözümlerden (müshil ilaçları, lağman vs.) uzak durulmalıdır. Aksi halde kabızlık şikayetiniz katlanarak artacaktır. Peki kabızlığı çözmek için neler yapılmalıdır? 

  1. Öğünler düzenli tüketilmelidir. İdeal olan 3 ana öğün ile 2 ya da 3 ara öğün şeklindedir. Aksi durumda metabolizma kendini korumaya almakta ve yavaş çalışmaktadır. 
  2. Günlük 2,5 LT ile 3 LT arasında su tüketilmelidir. İçtiğiniz çay, kahve ya da meyve suları SU kapsamına girmez. 
  3. Yine gün de 3-4 fincan kadar tüketeceğiniz bitki çayları da sindirim sisteminizi harekete geçirecektir. (Yeşil çay, adaçayı, rezene çayı vb.)
  4. Sinameki vb. çaylar kesinlikle tüketilmemelidir. 
  5. Müshil ilacı kullanılmamalıdır. Bunun nedeni müshil, sinameki vb. şeyler içinizi boşaltırken, size gerekli su-vitamin-minerallerin ve hepsinden de önemlisi sizi tuvalete çıkaracak olan faydalı bakterilerin kaybına neden olur. 
  6. Her gün 1 su bardağı kefir ya da yoğurt tüketimini alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. 
  7. Kefir veya probiyotik yoğurt tüketemeyenler eczanelerde satılan probiyotik gıda takviyelerini kullanabilirler. 
  8. Muz, patates, şeftali, portakal gibi meyveler yerine armut, erik, kiraz, kayısı, hurma gibi meyveleri tercih etmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır. 
  9. Pirinç, beyaz ekmek ya da diğer beyaz un içeren gıdalar yerine bulgur, kepekli-tam buğday ekmek, esmer pirinç, yulaf gibi ürünlerin tercih edilmesi de sorunun çözümünde oldukça etkili olacaktır. 
  10. Yine düzenli kurubaklagil tüketimi sindirim probleminizi çözme noktasında size ciddi katkı sağlayacaktır. . Mercimek çorbası, barbunya pilaki, kurufasulye, nohut ve mercimek yemeklerini haftada birkaç kere tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bağırsaklarınızdaki değişime siz bile inanamayacaksınız! 

Tüm bunların yanı sıra tuvalete çıkmanın bir alışkanlık işi olduğunu da bilmelisiniz! Bunun için kendinize uygun bir zaman dilimi oluşturmalı ve her gün aynı saatte (örn. Kahvaltıdan önce ya da sonra, öğleden önce ya da sonra vs.) tuvalete gidip oturmalı karnınıza bağırsak masajı yapmalısınız. Bağırsak masajı ile ilgili detayları YouTube’dan aratarak bulabilirsiniz. Bunun için gerekirse tuvalette yarım saat oturun ama alışana kadar bunu uygulayın. 

Diyet süreciniz boyunca kabızlık yaşadığınızda etkili formüllerle de yanınızda olacağımı bilmeniz önemli! Bu sorunun kronik bir sorun olduğunu ve çözümü için hem kendinize hem vücudunuza zaman tanımanız gerekiyor. Dolayısıyla sabırlı olmalısınız! 

Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. 

Diyetisyen Mehtap Yakut 

 

Dyt. Mehtap Yakut Kimdir?
Hakkımda
Online Spor
Yaşam Koçluğu
21 Günlük Değişim Programı
Youtube kanalıma göz atmayı unutmayın.